Що потрібно знати при оформленні кредиту в банку

Автор статті:
5 %) 1 голосувати

Що твориться на ринку експрес-кредитів?

«Не тягни з отриманням кредиту!» - багатообіцяюче закликає АТ "Ідея Банк" (IdeaBank) кредитний банк, пропонуючи гривні під 18% річних. Умови, на погляд недосвідченого позичальника, все ближче до передкризових - на будь-які цілі, без застави, без страховки, без поручителів. Насправді банки в 2019 році не очікують великого попиту на споживчі кредити - лякана ворона, як відомо, деякий час вважає за краще не ризикувати. Банкіри теж чекають, поки відновиться ринок праці, і готові відмовляти всім, хто не підходить під визначення «якісного позичальника».

Група ризику - спокуси надто близько

Цей самий горезвісний якісний позичальник, бажано, повинен бути не старше 35-40 років (але і не молодше 25), мати хорошу кредитну історію або ніякої - головне, щоб не погану. І він не повинен просити у банку занадто багато чого. Якщо мова йде про експрес-кредит в торговому центрі або магазині побутової техніки, сама «комфортна» для банків сума - близько 10 тисяч гривень. Якщо кредит готівкою оформляється в банку - тобто в більш спокійних умовах, і зазвичай в результаті більш зваженого рішення - сума більше (до декількох десятків тисяч гривень), а відсотки майже завжди менше.

Ольга, кредитний оператор, Київ:

«Активно кредити брали в грудні, мабуть, перед святами. У січні майже не було бажаючих, і я б не сказала, що зараз, в квітні, їх дуже багато. Я помітила, є категорія позичальників, у яких буквально очі горять від думки, що товар зараз, а гроші потім. Якщо в магазині кілька представників від різних банків, вони подають заявку відразу в усі банки, і той, який готовий видати кредит - «хороший». А зовсім не той, який пропонує більш вигідні умови або більш низький відсоток. А потім, коли приходить час платити, банк відразу стає «поганим».

Банки закручують гайки

Слідом за «протверезінням» зазвичай і починаються прострочення і штрафи. Так що іноді кредитних операторів спокійніше відмовити такому позичальнику, незважаючи на те, що від кількості оформлених кредитів залежить їхня зарплата. Та й банки почали лояльніше ставитися до боржників набагато жорсткіше. Сьогодні, якщо боржник не сплатив в перший же місяць і не вийшов на контакт, Альфа-банк і деякі інші банки вважають за краще відразу подавати до суду. Чи не вичікуючи трьох місяців, як це було раніше. Кажуть, такий підхід дисциплінує позичальників - іноді досить просто подати позов, щоб вони відразу ж чарівним чином знайшлися, самі подзвонили в банк і навіть погасили борги.
Частина «поганих» боргів - за неофіційними даними, близько 14% всіх безнадійно прострочених кредитів - українські банки віддають в роботу колекторським агентствам або перепродують ім. Наприклад, «ОТП банк» недавно перепродав Столичному колекторському агентству борги з простроченням від 900 днів (тобто 2,5 року). З огляду на, що термін давності за такими боргами становить 3 року - тобто через 3 року до боржника вже не можна пред'явити позовів і санкцій - товар, прямо скажемо, залежаний. Але колектори спільно з судовими приставами не втрачають надії витребувати дещо і з цих злісних неплатників. У всякому разі, ясно - вимагати назад гроші, видані за сьогоднішніми споживчими кредитами, банки будуть стрімко і жорстко.

часткова розморожування

Проте, те, що сьогодні відбувається в споживчому кредитуванні - явно вже відлига після «водохресних морозів» минулого року. Навіть Сбербанк відтанув і знизив ставки за доларовими кредитами до 10-15%. Правда, охочих оформити в Ощадбанку позику в доларах або іншій іноземній валюті традиційно трохи - це далеко не найпопулярніший напрям серед традиційних клієнтів найбільшого банку України. Але це якраз дозволяє вбити двох зайців - з одного боку, не грати в дуже ризиковані ігри (хоча складно сказати, що для Ощадбанку може бути «занадто ризикованим»), з іншого боку - спробувати розширити цей сегмент. Пожвавлення в рядах українських топ-десятки змушує і Ощадбанк не стояти на місці.

спритний рахунок

Правда, реклама споживчих кредитів як не відображала всієї правди життя, так і не відображає. Офіційна процентна ставка як і раніше нижче тієї остаточної суми, яку нам доведеться заплатити, за умови, що наші відносини з банком складуться.
Реальна вартість кредитів (включаючи оплату послуг з обслуговування позик, комісію за видачу та інше) може виявитися вище заявленої на 5-10 процентних пунктів. Так, якщо брати експрес-кредити в торгових мережах, то Альфа-банк від кредитних покупців нічого не приховує - оформляє експрес-кредити під 35% річних і чесно називає цю ставку. А ось «ПриватБанк», KredoBank, Idea Bank, наприклад, зменшують собі по 3-4 процентних пункту, як жінки - вік. Правда, навіть з урахуванням цих похибок проти істини реальна ефективна процентна ставка у них нижче, ніж у Альфа-банку: для KredoBank це 21%, для Idea Bank - 22,5%, для ПриватБанку - 25,13% річних.

У будь-якому випадку, повернення ери споживчого кредитування фінансисти прогнозують не раніше 2021-2022 року. До цього моменту торгові центри напевно зможуть представити багато спокус «нового покоління».

Додати коментар

Вашу адресу електронної пошти не буде опублікований.

18 + один =